ترخیص کالا از مرز بازرگان

بازرگان شهری مرزی در استان آذربایجان غربی می باشد. که با شهر ماکو  کیلومتر فاصله دارد.

شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو و در ۱۵ کیلومتری شمال آن قرار گرفته است. بازرگان به عنوان نقطه خروجی مرز ایران و ترکیه در دامنه کوه آرارات واقع شده است. این مرز تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه می‌باشد. این مرز دارای دو ورودی جداگانه تریلر و اتوبوس و سواری می‌باشد و ظرفیت عبور روزانه ۷۰۰ تریلر را دارد ولی به دلیل مشکل پارک و همچنین مشکلات گمرکی و طولانی بودن پروسه ترخیص تعداد تریلر عبوری روزانه بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ تریلر در حال تغییر می‌باشد که این موضوع باعث ایجاد صف‌هایی به طول ۲۰ کیلومتر در دو باند در دو طرف مرز می‌شود.

گمرک بازرگان

ترخیص کالا از مرز بازرگان

گمرک بازرگان

گذرگاه مرزی بازرگان یا مرز بازرگان از مهمترین نقاط گمرک ایران است و در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان واقع در شهرستان ماکو در استان استان آذربایجان غربی قرار دارد. این گمرک در سال ۱۳۰۵ ساخته شده است که تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه می‌باشد. نام این گذرگاه از طرف کشور ترکیه مرز گوربولاغ می‌باشد.

گمرک بازرگان به منطقه ای در فاصله یک کیلومتری از شهر بازرگان گفته می شود. این مرز در سال 1305 ساخته شده و تنها مرز 24 ساعت ایران و ترکیه محسوب می شود، نام این مرز در ترکیه گوربولاغ می باشد.

جالب است بدانید در سال 1305 شهر بازرگان تنها 40 خانوار داشت و بنای اولیه این گمرک یک اتاق گلی با 5 نفر پرسنل بود. حتی مدتی نیز به دلیل کمبود امکانات به شهر ماکو انتقال داده شد؛ اما در سال 1314 دوباره به درخواست بازرگانان به محل قبلی انتقال داده شد و تا سال 1317 ساختمان آن تکمیل گردید.

در سازمان گمرکی سال ۱۳۱۷ دفاتر گمرکی مرز ایران و ترکیه من جمله بازرگان همگی تابع گمرک تبریز بودند. در ساختار سازمان گمرکی سال ۱۳۲۷ دفاتر گمرکی قطور، سیه چشمه و صوفیعلی از جمله گمرکات تابعه بازرگان به حساب آمدند.

سپس در سال 2018، این گمرک با موافقت ترکیه در نقطه صفر مرزی احداث گردید، که البته دوباره پس از جنگ جهانی دوم به علت وقوع جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۲۰ ساختمان گمرک ایران که نیمه تمام باقی مانده بود در طی سالهای ۱۳۲۵ – ۱۳۲۷ ساخته شده و گمرک بازرگان در همان محل شروع به کار کرد.

از سال 1327 به بعد تا سال های 1388 ساختمان های جدیدی به این گمرک افزوده شد،

و در سال ۱۳۶۴ ساختمان های اداری گمرک بازرگان به مساحت ۴۴۱۸ مترمربع و در ۴ طبقه با زیر بنای ۹۱۱۹ مترمربع ساخته شد.

در سال ۱۳۷۷ نیز سازمان پایانه‌ها اقدام به ساخت ساختمان جدیدی به مساحت ۴۵۰ مترمربع نمود. گمرک مزبور در حال حاضر در سطح مدیر کل و به منظور انجام امور مختلف گمرکی شامل مسافری، واردات، صادرات، ترانزیت، قضایی فعالیت نموده و همچنین گمرک پلدشت و بازارچه‌های ساریسو و صنم بلاغی تحت مدیریت گمرک بازرگان مشغول فعالیت می‌باشند

آمار تجارت در گمرک بازرگان

طبق آمار موجود در این زمینه، در سال 95 بیش ترین واردات از این گمرک انجام شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *