واردات از ترکیه

ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با واردات از ترکیه با شما صحبت کنیم.

واردات ایران از ترکیه شامل موارد مختلفی می باشد که ما در این مطلب به برخی از محبوب ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

در ادامه با ما همراه باشید.

واردات مواد غذایی از ترکیه

ترکیه در تولید فندق, انجیر, زردآلو, گیلاس، به و انار در جهان اول، در تولید هندوانه، خیار و نخود، دوم، در تولید سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، پسته و عدس، سوم، در تولید پیاز و زیتون، چهارم، در تولید چغندر قند، پنجم، در تولید تنباکو، سیب و چای رتبه ششم جهان، در تولید جو و کتان رتبه هفتم، درتولید بادام رتبه هشتم، در تولید گندم، چاودار و گریپ فروت رتبه دهم جهان و در تولید لیمو یازدهمین کشور جهان است. اگر فردی قصد واردات از ترکیه را داشته باشد، لازم است به این آمار توجه کافی را داشته باشد.

بیش ترین اقلام وارداتی ایران از ترکیه

همچنین بیشترین آمار واردات ایران از ترکیه طی سال های اخیر مربوط به پوشاک,طلا و جواهرات,پوشاک و صنایع نساجی,قندق,کاشی و سرامیک,فلزات آهنی و غیر آهنی,میوه و سبزیجات میباشد.

واردات ایران از ترکیه – واردات لباس از ترکیه

وضعیت اقتصادی و صنعتی ترکیه

ترکیه جزء 20 کشور صنعتی به شمار می رود. این کشور از سال 1980 به خود کفایی رسید و پس از آن به رشد خود ادامه داد.

وضعیت تجاری ایران و ترکیه

در سال های اخیر واردات ایران از ترکیه بیش تر از صادرات به این کشور بوده است. دلیل این مسائل موافقت نامه های تجاری است که بین دو کشور بسته شده و برای ایران سود چندانی نداشته است.

اداره آمار ترکیه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد صادرات این کشور به ایران در ماه های ژانویه تا مارس 2015 با افزایش 32 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 873 میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ژانویه تا مارس 2014 بالغ بر 660 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بیش ترین واردات ایران از ترکیه

10 قلم عمده کالای وارداتی از ترکیه شامل موز سبز تازه یا خشک کرده، سایر به صورت دانه بجز گندم دامی، سوپر فسفاتک‌ها، سیگار حاوی توتون، تخته های فیبری از چوب یا سایر مواد چوبی، کاغذ مقوا، سایر مکمل های دارویی برای خرده فروشی که تولید داخلی مشابه ندارند، لوبیای سویا به جز دانه حتی به صورت خرد شده و فسفات کلسیم طبیعی، فسفات آلومینوکلسیک طبیعی وگل سفید فسفاته آسیاب شده است.