گرانی تخم مرغ در این روزها به چه دلیل است؟

بنابر گزارش های ارائه شده از مسئولان، عامل اصلی گرانی تخم مرغ در این روزها کمبود عرضه آن است.
در استان های تهران، البرز، آذربایجان، قزوین و قم، قیمت تخم مرغ به دلیل بیماری های تنفسی مرغ در مرغ داری ها، با کمبود عرضه تخم مرغ مواجه شده ایم.
هم اکنون 80 درصد تولید تخم مرغ در هفت استان کشور انجام می شود که از این میان در پنج استان حدود 15 میلیون تن مرغ معادل روزانه هزار تن معدوم شده و این درحالیست که دو هزار و 600 تن تولید روزانه مرغ است.

دلیل بیماری مرغ ها

بیماری مرغ ها به دلیل عدم واکسیناسیون آن ها است که نیازمند حمایت می باشد. باید بدانید که عدم واکسیناسیون مرغ ها در سال گذشته منجر به تلفات 13 میلیونی آن ها شده است.
سازمان دامپزشکی امسال پیش بینی کرده بود که مشکلاتی برای مرغداران به وجود خواهد آمد که متاسفانه شرایط مقابله با این بحران از سوی مسئولان ایجاد نشده است.
حتی مرغ دارانی که به بیمه ها مراجعه می کنند، با پاسخ منفی از سوی مسئولان بیمه مواجه شده و در نتیجه مشکلات بیش تری به وجود خواهد آمد.
از طرفی هم سازمان دامپزشکی برای مقابله با این بحران یار و همکاری ندارد به طوری که حتی بودجه ای برای معدوم سازی مرغ ها در اختیار آن نیست.وی همچنین افزود: علاوه بر این به دلیل نبود بودجه شعاع قرنطینه از سه کیلومتر به یک کیلومتر کاهش یافته و همین مسئله به درگیری مرغداری های بیشتر با بیماری دامن زده است.

اقداماتی که برای حل مشکل انجام شده است
برای حل کردن این مشکل یکی از اقدامات انجام شده، واردات تخم مرغ از ترکیه می باشد. البته لازم است این موضوع را نیز بدانید که کشورهای همسایه نیز در حال دست و پنجه نرم کردن با این مشکل می باشند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: اگر دولت برای معدوم سازی و پاکسازی یاری رسان مرغداران باشد می توان انتظار داشت طی چند ماه آینده تولید در روال عادی قرار گیرد.وی در ادامه افزود: قیمت نهاده های دامی طی دوماه اخیر افزایش یافته و هم اکنون با ارز آزاد وارد می شود با وجود این، بر قیمت آن به میزان 70 درصد افزوده شده است.
تفاوت قیمت های امروز و گذشته
هر کیلو گرم ذرت 650 تا 700 تومان خریداری می شد اما در حال حاضر هر کیلوگرم هزار و 100 تومان خریداری می شود.
همچنین سویا که هر کیلوگرم آن حداکثر هزار و 400 تومان از سوی مرغداران خریداری می شد طی دوماه اخیر هزار و 850 تومان در بندر معامله می شود به طوری که اگر در تهران به دست مرغدار برسد بر قیمت هر کیلوگرم آن حداقل 100 تومان افزوده می شود.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با تاکید بر اینکه قیمت نهاده ها بیش از 45 درصد افزایش یافته است، گفت: با وجود این، مرغداران آمادگی برای توزیع تخم مرغ در سطح جامعه با قیمت مناسب تر را دارند در حالی که مرغداران باید دارای غرفه دائمی باشند تا در تمامی سال بتوانند پاسخگوی نیاز بازار باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *