شرط صادرات طلای خام اعلام شد . رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر در مورد صدور مجوز صادرات طلای خام از معادن داخلی توضیح داد و گفت: به ازای صادرات طلا از معادن باید شمش طلای استاندارد یا ارز معادل وارد شود.

محمد ولی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با نامه سازمان توسعه تجارت به دفتر صادرات گمرک ایران مبنی بر بلامانع بودن صادرات طلا، نقره و پلاتین تولید معادن داخل پس از تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت و داشتن مجوز بانک مرکزی، اظهار کرد: براساس این نامه از این به بعد صادرات طلا، نقره و پلاتین تولید معادن داخل بلامانع است در حالی که پیش از این چنین اقدامی ممکن نبود و اجازه صادرات وجود نداشت.با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز مجوز بانک مرکزی امکان صادرات طلاهای استخراجی از معادن امکان‌پذیر شده است، اما باید در مقابل این اقدام به همان میزان که طلا از معادن صادر می‌شود شمش طلای استاندارد یا ارز معادل وارد شود.

شرط صادرات طلای خام

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر با اشاره به اینکه این نامه فرصتی را به معادن می‌دهد تا در بازار رقابتی صادرات طلا وارد شوند، گفت: موظف هستیم که آسیب‌های موجود در رابطه با صادرات طلا را برطرف کنیم و باید بتوانیم با بازارهای رقابتی در این خصوص رقابت داشته باشیم و در آینده‌ای نزدیک به بازارهای جهانی وارد شویم. در گذشته امکان صادرات طلای خام را نداشتیم و تنها می‌توانستیم مصنوعات طلا را با ارزش افزوده صادر کنیم، اما پس از این می‌توانیم محصولات خام را نیز صادر کرده و در بازارهای جهانی رقابت کنیم.

ولی درباره اینکه این اقدام موجب خام‌فروشی طلا می‌شود، بیان کرد: به دلیل برخی مسائل این تصمیم‌ اتخاذ شده است. علاوه بر این باید همان میزان که طلای خام صادر می‌کنیم معادل آن شمش طلا یا ارز معادل وارد کشور شود.

وی در پاسخ به اینکه ممکن است در ازای طلای خام صادر شده ارز وارد کشور شود و در زمینه‌های دیگری به منظور سرمایه‌گذاری مدنظر قرار گیرد که کمکی به صنعت طلا نکند، خاطر نشان کرد: به‌طور برآورد شده معادن داخلی پنج تا 10 تن تولیدات طلا دارند، درحالیکه گردش طلا در کشور حدود 300 تن است و تولیدات معادن داخلی به نسبت گردش طلا در داخل ناچیز است.

برچسب های مرتبط

صادرات طلا ،