واردات خودرو

ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با واردات خودرو با شما صحبت کنیم. اگرچه این موضوع نیاز به بررسی های بسیار دارد؛ اما با کمی دقت به تحقیقات انجام شده می توان تاحدودی اثرات آن را دریافت.

در ادامه همراه ما باشید تا بدانیم واردات خودرو بر بهره وری یکی از بزرگ ترین کارخانه های خودرو سازی ایران، یعنی ایران خودرو چه تاثیری می گذارد. در ادامه تاثیر واردات خودرو را بر سایر بخش های اقتصادی بررسی خواهیم کرد.

در ادامه همراه ما باشید.

سود واردات خودرو-شرکت واردات خودرو

واردات خودرو

 صنعت خودرو سازی

می توان گفت صنعت خودرو سازی یکی از تاثیر گذار ترین صنایع در تمام کشورها خواهد بود.پیتر دراکر ب چهل سال پیش لقب «صنعت صنعت ها» را به خودرو سازی داده بود؛ زیرا این صنعت با پیشرفت در صنایع دیگر ارتباط مستقیم خواهد داشت.

همان طور که همه ما می دانیم صنعت خودرو سازی به یک سری صنایع پسین و پیشین وابسته  می باشد. به طور مثال چند نمونه از صنایع پیشین شامل  مواد اولیه، فولاد، رنگ سازی، چرم، کابل سازی و… می باشد و از طرفی صنایع پسین شامل خدمات پس از فروش، پمپ بزین هاف کارگاه ها، لوزام یدکی و.. می باشد. با این توصیفات متوجه شدیم که صنایع خودرو سازی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر سایر صنایع داشته باشد.

ﻣﻔﻬﻮمﺑﻬﺮه وری 

بهره وری مفاهیم متعددی می تواند داشته باشد که ما در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

یکی از تعاریف بهره وری عبارت است از:

نسبت خروجی کالاها به عوامل تولید

تعریفی دیگر از بهره وری می گوید، ترکیب 4 عامل زمین، سرمایه، کار و مدیریت تعیین کننده میزان بهره وری خواهد بود.

در تعریفی دیگر بازده تولید نشان دهنده میزان بهره وری خواهد بود.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که واردات خودرو تاثیر منفی بر بهره وری ایران خودرو گذاشته است.

واردات خودرو و تاثیر آن بر دیگر بخش های اقتصادی

اگرچه در یک سری مطالعات تاثیر منفی بین واردات خودرو و بهره وری ثابت شده است؛ اما مطالعات دیگری هم نشان می دهد که واردات خودرو می تواند در دیگر بخشو های اقتصادی منجر به ایجاد شغل گردد.

البته در تحقیقات مشخص شده است که اگر صنعت خوردو سازی را بیش تر با صنایعی که کمبود شغل در آن دیده می شود، مرتبط کنیم شاهد، تاثیرات مثبتی در واردات خودرو خواهیم بود و برعکس( یعنی اگر واردات خودرو با صنایعی که در آن ها شغل های بیش تری دیده می شود، مرتبط کنیم، آن گاه واردات می تواند تاثیر منفی بر این صنعت داشته باشد)

واردات خودرو بهتر است یا عدم واردات و تولید داخلی خودرو؟

اگرچه نظریه های بسیاری در این رابطه وجود دارد؛ اما جالب است بدانید در تحقیقات بسیاری این نتیجه به دست آمده که تولید خودرو در ایران مزیت نسبی ندارد. نداشتن مزیت نسبی تولید خودرو در ایران یعنی، بهتر است این صنعت متوقف شود تا رفاه بیش تری در جامعه وجود داشته باشد. در واقع تولید کالایی که مزیت نسبی ندارد، از نظر علمی صحیح نیست!

نتیجه گیری

نتیجه گیری را بر عهده شما خوانندگان عزیز می گذاریم و از شما می خواهیم نظرات خود را در رابطه با این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *